Kurban kesimi, ülkemizde de olmak üzere dini inançlar çerçevesinde gerçekleştirilen bir eylemdir. Bu eylemle birlikte kesilen hayvanın etleri, ihtiyaç sahiplerine dağıtılır. Kurban bayramı arifesi yaklaşırken çoğu kişinin kafasında “kurbanlık nasıl seçilir”, “nelere dikkat edebilirim” tarzında soru işaretleri belirmeye başladı. Kurbanın etinden en iyi verimi alabilmek için kişiler aldıkları kurbanlık hayvanın öncelikle genç, iri ve sağlıklı olmasını isterler. Bu isteklerin yanında kurban kesimi ve kurbanlık seçimi ile ilgili bilinmesi gereken önemli detaylar da mevcuttur.

Kurbanlık seçimi için en çok tercih edilen alanlar kurban pazarlarıdır. Bu pazarlarda küçük ya da büyükbaş hayvan sahipleri kurbanlık satışı yapar ve satın alan kişi hayvanı kurbanlık olarak keser.

Kurbanlık Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Burada dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlar şu şekildedir;

  • Hayvanın herhangi bir sağlık sorununun olup olmadığıdır. Hayvancılık da bulaşıcı ve salgın olabilecek hastalıklar oldukça yaygındır. Bunu önlemek için hayvan sahipleri, hayvanlarını doğdukları andan itibaren düzenli olarak kontrol ettirmesi ve belgelemesi gerekmektedir. Kurbanlık hayvan alacak kişi bu belgeleri kesinlikle sorgulamalı ve görmek istemelidir.
  • Hayvanın hamile ya da yeni doğum yapmış olması asla tercih edilmemelidir. Çünkü hamile kurbanlık hem günah olduğu gibi hem de dişi hayvanın hormonel artışı kanı ve etine yansıyacağından insan için sağlıklı sonuçlar doğurmaz. Yeni doğum yapan hayvan da yavrularına bakım sağlayabilmesi açısından bu tür pazarlarda bulundurulmamalıdır.
  • Hayvanların nesillerini devam ettirebilmesi açısından mutlaka erkek kurbanlık hayvan tercih edilmelidir. Kurban edilebilmesi için, sığır ve mandanın 2, devenin ise 5, koyun ve keçinin ise 1 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir.
  • Hayvanların kayıtlarının tutulduğundan emin olunması gerekir. Her hayvan sahibi büyük yada küçük baş fark etmeksizin hayvanını kaydettirmek zorundadır. Hayvanın yaşı, cinsi, sağlık durumu, cinsiyeti, gebelik durumu gibi önemli bilgiler bu kayıtlarda yer almaktadır. Bu kayıtlara sahip olmayan hayvan satıcılarından kurbanlık alınmaması gerekir.

İyi Kurbanlık Hayvan Nasıl Anlaşılır?

2022 Kurban Bayramı yaklaşırken, kişilerin “iyi kurbanlık nasıl seçilir” sorusunun yanında iyi bir kurbanlığın nasıl anlaşılabileceği, kurbanın nasıl özelliklerde olması gerektiği gibi sorular oldukça kafaları meşgul etmektedir. İyi bir kurbanlık için öncelikle iyi bir kurbanlık pazarı bulmanız gerekiyor. Aynı zamanda bu işi uzun yıllardır yapan, hayvan yetiştirmeyi meslek haline getiren kişilerin olması oldukça önem taşımaktadır. Bu sene 2022 kurbanlık pazarlarında gezerken hayvan sahiplerinin bu kriterlere uymasına özen göstermek gerekir.

Kurban kesecek olan kişi kurbalığının en üst kalitede olmasını ister. Bu yüzden sadece satıcının dedikleri değil, alıcının hayvanı gördüğü şekli de çok önemlidir. Çünkü hayvanın dış görünüşünden iyi bir kurbanlık olup olmadığı hemen anlaşılabilir. Anlamak için ise şunlara dikkat etmek gerekir;

  • Hayvanın tüylerinin, temiz yumuşak olması gerekir. Aynı zamanda gözlerinin çapaklı, sulu ya da alerjik görünmesi istenmeyen bir durumdur. Kurbanlık hayvanın gözleri parlak ve canlı bakmalıdır.
  • Hayvan ne çok zayıf, ne çok yağlı ne de çok kaslı olmalıdır. İdeal kiloda olması hem et kalitesi, yağ-kas-sinir durumu açısından ve kurbanlığın sağlığı açısından önem arz etmektedir.
  • Burun akıntısı, kötü nefes kokusu, nefes darlığı gibi olgular kurbanlık hayvanda gözlemleniyorsa hem hayvana yaklaşılmaması gerekir hem de ilgili mercilere haber verilmesi gerekir.
  • Kurbanlık hayvanda ateş, ishal, öksürük, aşırı tepki gibi belirtiler gözlemeniyorsa hayvanın hasta olduğu anlaşılır ve uzak durulması gerekir. Aynı zamanda hayvanın bulaşıcı bir hastalık taşıyıp taşımadığı da test edilmelidir. Pazar alanında bulaşıcı hastalığı olan bir hayvan varsa tüm hayvanlar tehlikede olabilir.
  • Vücudunun herhangi bir yerinde yara, kabuk, akıntı gibi hayvanlara da oldukça dikkat edilmelidir. Bu yaralardan ötürü enfeksiyon kapması ve bu enfeksiyonun kana karışması hem hayvan açısından tehlikeli hem de fark edilmezse hayvanı kestikten sonra insan sağlığı için tehlike içerir.